Logo
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Kategórie blogu
 • Štítky blogu
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Znečistené ovzdušie na pracovisku je neviditeľný zabijak
25.02.2019
Komentáre (0)

Znečistené ovzdušie na pracovisku je neviditeľný zabijak

3 kroky k ochrane pred aerosólmi


1. Spoznajte riziko

Aj na horách, kde je najbližšia komín vzdialený desiatky kilometrov, obsahuje vzduch látky a mikročiastočky, ktoré sú pre pľúca nebezpečné. Tie však majú prirodzené obranné mechanizmy.

Keď sa ale objem týchto prvkov zvýši a pľúca sú im vystavené príliš často, obranné mechanizmy zlyhávajú. A to sa často deje práve na pracoviskách.

Aké veľké riziko hrozí, záleží od viacerých faktorov:

 • Ak vzduch obsahuje pevné častice, ktoré tvoria aerosóly - prach (vzniká drvením pevných materiálov), dym (vzniká spaľovaním organických hmôt) a dym (vzniká oxidáciou organických látok).
 • Aká je koncentrácia týchto látok v ovzduší.
 • Ako dlho sú zamestnanci týmto látkam vystavení.

2. Eliminujte riziko

Ešte než sa pustíte do samotného výberu respirátora, mali by ste sa rizikám pokúsiť predísť a znížiť riziko vdychovania nebezpečných látok.

To môžete urobiť napríklad:

 • Zaistením nepretržitého odsávanie vzduchu v blízkosti úniku nebezpečných látok do ovzdušia.
 • Pravidelným a dôkladným čistením pracovných priestorov (vyhnite sa používaniu stlačeného vzduchu).
 • Kontrolou a čistením vetracieho systému.
  Neustálym monitorovaním čistoty ovzdušia na pracovisku.


A keď nemáte k dispozícii techniku, opýtajte sa zamestnancov, ako sa cíti. Opustiť pracovné miesto by mali okamžite, keď:

 • Cíti v ovzduší zápach alebo chuť,
 • Je im nevoľno, majú závraty alebo sa znenazdajky cítia ospalí alebo zmätení.
 • Majú podráždenýnos alebo im z neho začne neočakávane tiecť.


3. Vybavte zamestnanca účinnou ochranou

Filtračné polomasky sa delia do kategórií podľa toho, akú vysokú koncentráciu dokáže ich filter zvládnuť. Tzv. FFP (Filtering Facepiece) vás však nikdy neochráni pred parami a plynom.

Môžete ich tak použiť jedine v prostredí s dostatočným obsahom kyslíka (koncentrácia O2 pod 19,5% už ohrozuje zdravie). Proti obťažujúcim pachom, plynom a parám môžu pomôcť masky s aktívnym uhlím. Ale iba v prostredí, kde sa neprekračujú prípustný expozičný limit (PEL).

Príklady činností a odporúčané filtračné triedy

* Pri vyšších koncentráciách FFP2

** Pri nízkych koncentráciách FFP2

*** S obsahom kremičitanov FFP2

Filtračné polomasky môžu byť:

 • jednorazové (NR - non Reusable): pre domáce použitie napríklad pri rezaní dreva alebo vybúranie kúpeľne. Nehodí sa pre celosměnové použitie. Filtračné polomasky môžu byť:
 • pre opakované použitie (R - Reusable): môžu byť skladacie, s výdychovým ventilom pre pohodlnejšie dýchanie alebo tvarované pre dlhotrvajúce využitie. Sú vhodné pre výmenný prevádzku na pracovisku.

Pozor - jedná sa len o odporúčania. Je na vás, aký zvolíte typ ochrany. Starostlivo sa rozhodnite, akú mieru ochrany si vyžaduje vaša práca, napríklad podľa karty bezpečnostných údajov, ktorý musí obsahovať každá nebezpečná látka a zmes. Vždy si poriadne prečítajte aj návod na použitie ochranných prvkov, aby ste sa vyhli poškodeniu dýchacích ciest.

Polomaska ​​musí perfektne sedieť na tvári, inak je k ničomu

Ak vám polomaska ​​správne nedosadá na tvár, jej účinky sú prakticky nulové. Vždy si preto vyberte správnu veľkosť a ideálne majte hladko oholenú tvár. Ak máte dlhé vlasy, zopnite si ich dozadu a zložte všetky šperky. Aby ste mali istotu, že maska ​​bude vždy dokonale sedieť, siahnite po tvarovateľné polomasce.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Facebook