Logo
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Kategórie blogu
 • Štítky blogu
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Pusťte sa do prerezávania záhrady. Ale s rozvahou. Chráňte sa proti porezaniu
10.12.2018

Pusťte sa do prerezávania záhrady. Ale s rozvahou. Chráňte sa proti porezaniu

Možno to pre vás bude opakovanie, ale opakovanie je matkou múdrosti a v tomto prípade aj matkou pevného zdravia. Nepúšťajte sa do prerezávania bezhlavo a najskôr si prečítajte správny postup:

 1. Vždy si prečítajte návod a bezpečnostné inštrukcie pri náradí, ktoré budete používať.
 2. Dĺžka čepele píly by mala byť vždy aspoň o ⅓ dlhšia ako priemer stromu či konára, ktoré budete rezať. Nepúšťajte sa teda do príliš hrubých kmeňov. Pila by na vás zároveň nemala byť veľmi ťažká.
 3. Vždy sa uistite, že v okolí máte dostatok miesta. Pozor na drôty vysokého napätia, auto alebo napríklad záhradný nábytok. Urobte si miesto na manévre, aby ste sa mohli vyhnúť pred padajúcimi vetvami.
 4. Pílu štartujte položenú na zemi vo vodorovnej polohe a pevne ju držte za predné madlo, nohou si prišliapnite to zadné.

Pri samotnom rezaní:

 • Vždy držte pílu svojou silnejšou rukou (praváci pravou) za zadné madlo, touto rukou ovládate smer rezania. Predné madlo držte druhou rukou, tu určujete silu.
 • Pevne stojte a nohy majte od seba o trochu viac, ako je šírka ramien. Budete tak stabilnejší a znížite riziko pošmyknutia píly.
 • Neprevádzajte rez vo väčšej výške, ako sú vaše ramená, ideálna je výška okolo pásu.
 • Režte smerom od špičky píly a režte jej stredom. Prevádzanie rezu príliš blízko pri konci píly môže spôsobiť nebezpečný kopanec.
 • Nerežte veľmi blízko pri zemi.

Pred každým použitím píly:    

 • skontrolujte, či nie je uvoľnená reťaz
 • pílu vyčistite,
 • skontrolujte filtre a v prípade potreby ich vymeňte,
 • uistite sa, že plyn aj brzda správne fungujú.

 

A hlavne: nezabudnite na správne pomôcky

Prvé na rane pri práci s motorovou pílou alebo inými rezacími nástrojmi sú ruky. Poriadne rukavice tak nemôžu chýbať. Neobídete sa ale ani bez protiporéznych nohavíc, ochrany hlavy a pevných topánok. Aké produkty sú najvhodnejšie?

Rukavice SIOEN 2XD2

Tento model je najlepšou voľbou na prácu s reťazovou pílou. Dôkazom je certifikácia podľa normy EN-381-7 v triede 1. Certifikáciu spĺňa ľavá rukavica, ktorá je u pravákov v bezprostrednom ohrození. Pokiaľ potrebujete certifikovanú pravú rukavicu, kontaktujte naše obchodné oddelenie alebo konzultantov OOPP.

Rukavice Sitta PalmSitta 3/4Sitta full

Najdôležitejšou vlastnosťou týchto rukavíc je, že spĺňajú odolnosť proti prerezaniu (písmeno D) podľa aktualizovanej normy EN388. Rukavice zakúpite v troch rôznych variantoch povrstvenia:

 • iba na prstoch a v dlani,
 • aj na chrbte ruky,
 • kompletne povrstvené. (vhodné na prácu v silno znečistenom prostredí. )

Rukavice Fieldfare

Tenké, ale zároveň vysoko odolné proti oderu. Rukavice Fieldfare vám vydržia naozaj dlho. Hodia sa, keď potrebujete cit, napríklad pri dolievaní benzínu alebo olejov. Majú totiž nitrilové povrstvenie odolné proti olejom a mazivám. Proti prerezaniu ale neochránia. Tieto rukavice si navlečte pri drobných doplnkových prácach s menšími nástroji a pri údržbe.

Nohavice SIP 1XSP

Osem vrstiev robustného materiálu Freedom2 dokonale ochráni vaše nohy pred prerezaním. Nohavice spĺňajú certifikáciu EN 381-5:1995, EN 340:2003 + CE. Vďaka vodeodolnému materiálu Hydura vás nerozhodí ani dažďová prehánka. Prácu v nepriaznivom počasí však neodporúčame, riziko pošmyknutia píly sa výrazne zvyšuje.

Ako funguje ochrana proti prerezaniu

Všetky produkty certifikované proti prerezaniu v sebe majú špeciálnu podšívku s kilometrami vlákien, ktoré sa pri styku s reťazou píly uvoľnia a začnú sa namotávať. Tým rotáciu píly zastavia.

Lesnícky set YARROW FORESTRY SET

Samozrejme si musíte chrániť tiež hlavu. Nie len pre profesionálnych lesníkov, ale aj na záhradu sa hodí tento set. Nastaviteľná prilba, tvárový kryt a ochranné slúchadlá vás ochránia pred padajúcimi konármi, trčiacimi vetvičkami ale aj pred nadmerným hlukom motoru píly.

Topánky SIOEN Grizzly 3SIC

Aj na chodidlách by ste mali mať poriadnu ochranu. Tu vám až po holeň poskytnú certifikované topánky na prácu s motorovou pílou od spoločnosti SIOEN. Membrána, vysoká tepelná odolnosť a účinný odvod potu zase zaručí, že sa vám v nich bude pohodlne pracovať dlhé hodiny bez zaparenia.

Zo správnym postupom a vhodným vybavením vám hrozí minimálne riziko. Takže sa môžete bez obáv pustiť do skrášľovania záhrady.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Facebook